Протизсувні заходи в Криму

Складні геологічні умови гірського Криму і південного узбережжя призводять до чисельних зсувів в цих районах. Служба автомобільних доріг в Автономній республіці Крим спільно з Ялтинською інженерно-геологічної та гідрологічної партією Державної геологічної служби України веде безперервний моніторинг над зсувними ділянками, складений кадастр зсувів, які руйнують автомобільні дороги. За останніми даними, в Криму спостерігається одна тисяча п'ятсот сімдесят шість зсувів, з яких 250 одиниць руйнують автомобільні дороги, 79 зсувів знаходяться в активному стані. Загальна довжина ділянок доріг, які проходять по тілу зсувів, складає 37,2 км.

Службою автомобільних доріг в АР Крим розроблено Програму проведення робіт по зміцненню зсувних ділянок для інженерного захисту автодоріг з із залученням науково-дослідних проектних інститутів і застосуванням сучасних будівельних матеріалів і нових технологій, намічені першочергові заходи щодо ремонту аварійних ділянок доріг.

Як відзначають фахівці, кожен зсув має свої особливості і потребує індивідуального підходу. Для закріплення кожної ділянки зсуву розробляється комплекс заходів, який може складатися з наступних частин:

- облаштування дренажних споруд;

- спорудження габіонів;

- спорудження буронабивних паль;

- облаштування ростверків;

- будівництво естакад;

- будівництво підпірних стін;

- анкерне зміцнення.


Ліквідація зсувів - тривалий процес, який займає в середньому від 6 до 10 місяців. Досвід показує, що попереджати явища зсувів на автомобільних дорогах значно дешевше, ніж ліквідувати наслідки активізації зсувів, адже це призводить не тільки до багаторазового збільшення витрат на будівельні роботи, а й до втрат в економіці в результаті обмеження руху транспорту.

Раніше протизсувні заходи виконувались методом канатно-ударного буріння з використанням установок УКС-112, УКС-30, що викликало забруднення навколишнього середовища шлаками і супроводжувалося мікроземлетрясенія, які підвищували ризик активізації зсуву. Починаючи з 2007 року, використовується метод сухого обертального буріння, що дозволив збільшити продуктивність в п'ять разів, скоротити терміни будівництва, виключити негативний вплив на навколишнє середовище. Метод повністю відповідає всім екологічним вимогам, що особливо актуально в умовах курортної і заповідної зони.

Для облаштування буронабивних паль діаметром 420-1650 мм з глибиною буріння до 42 м використовуються високопродуктивні бурові комплекси фірм «Юнтао», «Бауер». Контроль якості здійснюється за допомогою контрольно-вимірювальної апаратури, встановленої на цих комплексах.

При протизсувних роботах на ділянках автодороги Харків-Сімферополь-Алушта-Ялта км 708 + 200; 708 + 580-708 + 720; 708 + 720-709 + 135, автодороги Ялта-Севастополь км 39 здійснено облаштування анкерних кріплень фірми "Bayer" - четирехканатних семіпроволочних в гофрованої труби в кількості 41 одиниці глибиною закладки 21-35 м.

При протизсувних роботах застосовувалося сухе обертальне буріння для облаштування паль глибиною до 36 м - загальний обсяг виконаних за 2007-2008 роки робіт на чотирьох ділянках склав 15 275 м3.

Технологія буронабивних паль забезпечує наступні переваги:

  •  Можливість отримання високої несучої здатності готових паль.
  • Якісне імпортне обладнання з низьким рівнем шуму (екологічні вимоги щодо шумового забруднення).
  • Відсутність вібрацій і ударних впливів при влаштуванні паль, яке дає можливість роботи в умовах зрушень.
  • Бурова установка повністю автономна і працює тільки в парі з автобетоносмесителем, що дозволяє ефективно організовувати будівельний майданчик.
  • Гарантування вертикальність паль і висока точність їх влаштування.
  • Можливість роботи техніки з позначки денної поверхні або в котловані з відповідною підготовкою його основи.
  • Висока якість формування бетонного тіла палі за рахунок бетонування палі в обсадної трубі і вібрації в процесі витягування обсадної труби.
  • Відсутність необхідності облаштування шламосховищ; грунт, яка виймається, є екологічно чистою і не несе негативного впливу на навколишнє середовище.

Для облаштування труб в насипах використовується екологічно чиста ресурсозберігаюча технологія горизонтального буріння, яка реалізується за допомогою спеціального обладнання, виключає необхідність розкриття насипу без переривання дорожнього руху, що в свою чергу в кілька разів зменшує вартість робіт і скорочує терміни будівництва. Вперше в Криму на км 708 + 585 а Харків-Сімферополь-Алушта-Ялта застосовано технологію горизонтального буріння - «Прокол» великого діаметру 1020 мм для облаштування в насипу труби протяжністю 84 п.м.

Схожі статті
Новини, які можуть бути Вам цікаві